Šperky si kupujeme, aby doplnily náš outfit nebo je často dostáváme darem od našich blízkých k nějakému životnímu jubileu nebo k jiné příležitosti. Můžou to být módní doplňky nebo i krásné nadčasové kousky, které můžeme nosit celý život. Často se stává, že se rodinné šperky dědí z generace na generaci. Nejčastěji se k jejich výrobě používá zlato, stříbro, chirurgická ocel i titan. Mohou také být doplněny kamínky nejrůznějších druhů, zirkony, diamanty i brilianty. Pokud se rozhodnete pro autorský šperk (vyrobený přesně podle představy zákazníka) můžete navštívit web. Na těchto stránkách nejdete inspiraci nebo kontakt přímo na výrobce. Pokud váháte jaký materiál pro svůj šperk zvolit, přiblížíme si jejich výhody i nevýhody. A podíváme se také na kameny, kterými se šperky zdobí.
Zlato – může být žluté, bílé i růžové. Výsledný vzhled se docílí tak, že se do ryzího zlata přidají různé slitiny. Záleží na poměru jaký použijeme. Druh a podíl příměsí určuje barvu a tvrdost.
Stříbro – není tak odolné jako zlato. Někdy se může deformovat a oproti zlatu není tak lesklé.
Chirurgická ocel – je to krásně lesklý kov, jsou na něm ale více vidět škrábance, které se ale dají odborně odstranit.
Titan – je to šedý kov. Jeho velkou výhodou je jeho lehkost, například u prstýnků je to velká výhoda, protože je na ruce téměř necítíte. Je pevný a odolný. Díky matnému efektu na něm nejsou tolik vidět škrábance.
Zirkony vs. diamanty – vypadají podobně, ale diamant vydrží roky lesklý, na rozdíl od zirkonu a je také měkčí a křehčí. Cena je mnohonásobně menší než u diamantů. Briliant – je vybroušený surový diamant. Existuje přesný návod jak diamant vybrousit, aby správně odrážel světlo a tím byl stále lesklý.
Perly – do šperků se mohou používat sladkovodní i mořské perly. Je tam různá síla vrstev perleti. Ty mořské jsou lesklejší a cenově dražší.