
Každý podnikatel chce, aby výroba v jeho firmě probíhala pokud možno hladce, bez jakýchkoliv zádrhelů. A je pravdou, že zvýšená automatizace, ke které v dnešní době dochází, tomu stále více napomáhá. Celý proces tak jede metaforicky i doslova jako jeden velký stroj. Pokud vše dobře šlape, je výroba rychlá a efektivní, a firma tak vykazuje zisk. K jiné situaci však dochází, když se objeví problém. Asi všichni víme, že stejně jako existuje lidská chyba, stroje se mohou, zvláště při velkém zatížení, porouchat. Pokud onu závadu včas neodhalíme a neopravíme, může nejen dojít ke zničení celého procesu, ale také velké části materiálu, ze kterého se dané produkty vyrábí. Je tedy jasné, že je potřeba tyto problémy odhalit co nejdříve.
K tomu nám slouží systém signalizace poruch ve výrobě. Jednoduše řečeno, existují určité kontrolní mechanismy, které zajišťují hladký proces, a upozorní nás, pokud je něco v nepořádku. Tyto najdeme v podstatě po celé délce výroby, neboť každá její část je pro celek důležitá. Co se ale stane, pokud k nějaké poruše dojde? Pokud systém zaznamená závadu, například zvýšení teploty či tlaku v určitém sektoru, dá vědět příslušnému řídícímu pracovníkovi, nejčastěji kombinací světelné a zvukové signalizace.
Ta světelná může také přesně ukázat na konkrétní místo, kde onen problém nastal, takže nebude nutné prohledávat celou výrobní linku, abychom se dostali k problému. V některých případech také přesně sdělí, o jaký problém se jedná, takže následně může pracovník příslušným způsobem zareagovat. V některých případech pak systém sám přeruší výrobu a zastaví celý proces. To je důležité zejména tehdy, pokud by mohlo dojít například k výbuchu či úniku nebezpečných látek do okolní. V takové situaci pak i danou oblast uzavře, aby se žádná toxická látka nedostala ven. Jedná se tedy o veskrze užitečnou věc, která je používána prakticky všude. A v mnoha případech již dokonce zachránila lidské životy.