Rozhodli jste se s partnerem či partnerkou pro koupi vlastního bytu a už se v jednom z nich vidíte? Představujete si pohodu a relax, který ve svém domě budete zažívat, jak v něm budete jednou vychovávat děti… A pak přijde šok – banka vám neschválí hypotéku. Co teď?
S odmítnutím půjčení takového obnosu peněz se v posledních letech setkalo mnohem více zájemců o ni, než dříve. Proč? V důsledku krachu na americké burze totiž Česká národní banka zpřísnila pravidla poskytování těchto půjček. Jednalo se o zrušení 100% hypoték v roce 2017, takže pokud máte například vyhlídnutý byt za 3,5 milionu, musíte mít našetřeno 20 %, což činí 700 tisíc. Jinak vám banka jednoduše nepůjčí. Druhé opatření následovalo nedlouho po tom prvním a spočívá v maximálním objemu úvěru a výše měsíční splátky: žadatel si může půjčit maximálně devítinásobek svého čistého příjmu a výše měsíční splátky přitom nesmí přesahovat 45 % jeho čistého příjmu.
Co tedy dělat, abyste si sen o vlastním bydlení přesto splnili?
- Překlenovací úvěr ze stavebního spoření
Klient osloví stavební spořitelnu, která mu poskytne peníze, klient splácí úroky z této částky. Zároveň si založí stavební spoření a spoří, dokud dosáhne 40 % z celkové částky bytu. Poté musí složit určité procento z vlastních zdrojů, to se ale pohybuje pouze v rozsahu 1 až 5 %.
- Zástava jiné nemovitosti
Ta ale musí být ve stejné či vyšší hodnotě, než je potřeba nutných vlastních zdrojů na hypotéku (v případě 3,5 milionového bytu by se tedy muselo jednat o nemovitost v hodnotě minimálně 700 tisíc korun). To většinou poskytnou rodiče vlastnící vlastní dům, kteří se tak ale zároveň vystavují riziku, že o svůj objekt při nesplácení ze strany dětí přijdou.
Poslední možností, kterou financovat své bydlení, je tento typ. Nebankovní společnosti mají mnohem méně přísná pravidla pro schválení půjčky než ty bankovní, proto jejich sítem projde mnohem větší množství žadatelů. Ovšem za cenu vyšších poplatků, úroků a omezení celkové výše půjčených peněz.