
Zkuste si sami vzpomenout na takovou činnost. Například hned na tu jednu z prvních, co ráno děláte. Čistíte si zuby. Mechanicky jezdíte kartáčkem sem a tam a skoro u toho ještě spíte. Nepřemýšlíte nad tím. V hlavě se vám spíše honí to, co máte dnes udělat, nebo co máte kde zapomenutého. Samozřejmě to pak pokračuje třeba u snídaně, kdy automaticky dáváte kousky potravy do úst a nezamýšlíte se u toho. Není přece důvod přemýšlet nad tím co dělá ruka automaticky. Nebo snad ano? Ne, samozřejmě, že není. Proto nám příroda dala mozek, abychom nemuseli některé věci učit naše děti znovu a neustále dokola což by museli tedy dělat i naši rodiče s námi.
Takto se nám to automatizuje a my můžeme mozek zaměstnat třeba nad školními úkoly. Někdo však nad automatizací přemýšlet musí. Tak jako my jsme se naučili automaticky šmidlat sem a tam zubním kartáčkem, tak musí někdo někdy naučit někoho jiného něco podobného. Stává se tomu tak na výrobních linkách a jinde, kde je automatizace součástí dalších pracovních procesů. Jako příklad můžeme uvést například automobilku, kde projíždí na páse kostra auta a roboti tam přivařují další sváry.
Nebo někde projíždí pás s výrobky, které robot zabalí a pošle dál, tomu, který s výrobkem provede jinou operaci, třeba ho strčí do krabice a zase pošle dále. Ty roboty musí někdo ty pohyby naučit. Napsat je programovacím jazykem do jejich „mozku“. A na to a vůbec vybudování celého systému je zde například firma Hro Technology a.s. Hro-tech. Je to asi jedna z mála firem, které umí začít na zelené louce a vybudovat automatickou linku, která zvládne jakoukoli práci. Firma dodá všechny stroje i se softwarem a všechno samozřejmě uvede do provozu. Takových firem v současnosti mnoho není, pokud vůbec nějaká. Spojení na ni naleznete ve výše použitém odkaze, na který stačí kliknout a hned uvidíte web této firmy.